Г.А.ЧЕРНЯК: МАГІЧНА ПРИРОДА СОЦІОЛОГІЧНОЇ ШКОЛИ ОНТУ (до 50-річчня лабораторії конкретних соціологічних досліджень)


Синергія енергійних викладачів кафедр гуманітарних наук та керівництва Одеського інституту харчових технологій призвела до створення у 1979 році лабораторії конкретних соціологічних досліджень.

Це була одна з перших в Одесі вузівських соціологічних лабораторій, перед якою було поставлено завдання вивчення громадської думки студентів, викладачів та співробітників з метою з’ясування ефективності навчально-виховного процесу, особливостей формування студентства, динаміки розвитку його інтересів, потреб, ціннісних орієнтацій, соціально-політичної. активності, рівня політичної культури та морально-естетичного виховання.

Наукове керівництво лабораторією на різних етапах її діяльності здійснювали професори Чугуєнко В.М., Чередниченко О.П., Ангелов Г.В., завідувачами лабораторії були такі соціологи як Володимир Григорович Злотко, а потім Юрій Миколайович Мельник. В лабораторії науковцями працювали Г.А.Черняк, К.В.Ушакова, Т.С.Рибалко, О.О. Стояно. Надавали методичну та методологічну допомогу викладачі кафедри історії Соловей О.О. та кафедри філософії Г.А.Шевченка, М.І.Дейнеко та інші.

Лабораторія проводила дослідницьку роботу не лише у своєму виші. Протягом кількох років за розробками та методиками лабораторії було проведено соціологічні дослідження, у яких брали участь соціологи інших вишів Одесі та Одеського регіону.

За матеріалами досліджень було випущено спеціалізований навчальний посібник для вузів України «Основи промислової соціології», понад 20 навчальних посібників затверджених Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України, задепоновано 2 монографії (в т.ч. монографія «Процес формування особистісних та ділових якостей фахівця у вузі»), опубліковано 44 статті, для викладачів підготовлено 16 методичних рекомендацій. Також матеріали лабораторії були використані для написання низки монографій, кандидатських та докторських дисертацій.

Кожен, хто в різні часи, протягом 50 років існування Лабораторії конкретних соціологічних досліджень ОНТУ, брав участь у дослідницькій роботі цієї лабораторії, підкреслювали магічну природу створеної талановитими керівниками та співробітниками соціологічної школи, яка дозволяла багатьом студентам та викладачам вищих навчальних закладів нашого регіону орієнтуватися у складному, динамічному та неповторному світі.