Ірина ОСАДЧА. РІВНІСТЬ У РІЗНОМАНІТТІ: БОРОТЬБА ЗА ПРАВА ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ
5 травня світова спільнота відзначає Міжнародний день боротьби за права людей з інвалідністю. У цей день 1992 року люди з обмеженими можливостями з 17 країн одночасно провели перший Загальноєвропейський день боротьби за рівні права і проти дискримінації інвалідів. На кафедры філософії і права, в рамках правового виховання, для студентів першого курсу (групи ЕМ 172,173,174) була проведена публічна лекція “Рівність у різноманітті:боротьба за права людей з інвалідністю”.
Під час лекції студенти познайомились з такими аспектами, як рівноправність і доступність, тобто, створення умов, що дозволяють людям з інвалідністю брати активну участь у суспільному житті. Інклюзивна освіта та зайнятість – підтримка рівного доступу до навчання та працевлаштування. Подолання стереотипів – формування культури прийняття та поваги до різноманіття.З аконодавчі ініціативи – просування політик та законів, що гарантують права людей з інвалідністю. Роль суспільства у змінах – важливість громадської підтримки та участі у створенні інклюзивного середовища.
Під час спілкування із студентами було підкреслено, що ні одна категорія громадян не повинна залишитися без уваги влади. Незалежно від національності, релігії, майнового стану, стану здоров’я.
У нас кажуть – інваліди. На Заході – люди з обмеженими можливостями здоров’я. По суті – одне й те саме, але в Україні інваліди – одна з самих малозахищених верств населення, – вважають борці за їхні права. Кожен п’ятий має пенсію нижче величини прожиткового мінімуму. Багато з них потребують постійного стороннього догляду.
В Україні за останніми офіційними статистичними даними кількість інвалідів зростае. Щороку інвалідами стають декілька тисяч чоловік.